6. 7. 8. 9. 10. 11.

Junior, College, Adult and Pro Rankings

Players will receive ranking points by playing in One-On-One Doubles Tournaments that are sanctioned by the USTA and/or One-On-One Doubles. Rankings will be conducted on a quarterly basis and can be updated every month-based on tournament activity. One-On-One Doubles Ranking Points will be distributed as follows:

200 points for Tournament Champion
150 points for Tournament Finalist
125 points for 3rd Place
100 points for 4th Place
80 points for 5th Place
60 points for 6th Place
40 points for 7th Place
20 points for 8th Place
10 points for Round of 16 (entering/playing)

*Players need to play a minimum of one (1) tournament to be eligible for a ranking. National/International Tournaments will carry more ranking weight than regional/local tournaments.

Women's Collegiate Men's Pro Eastern U.S. Men's Open Eastern U.S. Women's Open Eastern Women's 3.5
 
Men's 35 & Over Division Eastern Men's 4.5 Division Girls 18s Rankings Boys 18s Rankings Boys 16s Rankings
 
College Coaches Division Men's National College Tennis Coaches Rankings Women's National College Tennis Coaches Florida Men's Open Florida Men's 4.0
 
Florida Men's 3.5 Rankings Florida Women's Open Florida Women's 3.5 Georgia Men's Open Division Georgia 4.0 Men
 
Georgia 4.0 Women      
 
2012 Women's Collegiate Division 1 One-On-One Doubles Rankings (as of 9/12):
1. Margaret Iliev (ARMY)
2. Jen Newman (Amherst)
3. Chloe Pike(Stony Brook)
4. Kathleen Uy(U Rhode Island)
5. Celine Maier (FDU)
6. Eva Sung (ARMY)
7. Dina Guzairova(FDU)
8. Louise Badoche(Stony Brook)
9. Sue Ghosh (Amherst)
10. Ana Rapoport(FDU)
11. Egzona Morina (FDU)
12. Gabriela Spindler(ARMY)
13. Lorraine Saavidra(ARMY)
14. Carolyn Pittman (ARMY)
15. Alyssa Hanson(ARMY)
16. Sarah Monteagudo (Amherst)
17. Maya Parker(ARMY)
18. Caroline Richman(Amherst)
19. Manu Leme(FDU)
20. Elizaveta Sadounikova (URI)
21. Gabby Sarrate (FDU)
22. Kristin Bertsch (URI)
23. Karolina Wojciak (URI)
24. Lauren Benoit (URI)
*Rankings are based on # of tournament points won
   
2011 Women's Small College Rankings (as of 4/11):
1. Melissa Mann (Hamilton)
2. Alex Aaronson (Hamilton)
3. Lauren Chuha (Curry)
4. Meghan Kelly (Hamilton)
5. Sara Shaughnessy (Hamilton)
6. Chrissy Barbarosi (Western New England College)
7. Caitlin Hughes (WNEC)
8. Nikki Desemore (WNEC)
9. Emily Monelo (Curry)
10. Lori Pagliano (WNEC)
11. Amanda Ide (WNEC)
* Based on Spring Collegiate Tourney in Orlando, March of 2011
   
2011 Collegiate Men's Rankings (as of 4/11):
1. James Carr (College of Coastal Georgia)
2. Greg Maxson (Bucknell)
3. Mike Moreno (Hamilton)
4. Jaimie Childrre (Western New England College)
5. Scott Bernstein (Bucknell)
6. Pete Irwin (Hamilton)
7. Mike Jones (WNEC)
8. Matt Mainahan (WNEC)
9. Chris Holzinger (WNEC)
10. Brian Relihan (WNEC)
11. Alex McDonald (Curry)
12. Tim Saynte (WNEC)
13. Charles Edlund (Curry)
* Based on Spring Collegiate Tourney in Orlando, March of 2011
   
One-On-One Doubles Men's Pro Rankings: As of 11/08
(Based on Tournaments at ATP Challengers and USTA Challengers)
1. Stefan Koubek, Austria (200)
1. Chris Kaz, Germany (200)
2. David Martin, U.S. (150)
2. Andy Lake, U.S. (150)
3. Sadik Kadir, Australia (145)
4. Kelly Jones, U.S. (140)
5. David Skoch, Czech Republic (125)
6. Christian Blocker, Germany (100)
7. Dominick Hrbaty, Czech Republic (75)
8. Ryler DeHeart, U.S. (70)
9. Mark Harrison, U.S. (65)
10. Maurice Ruah, U.S. (60)
11. Carlos Gomez-Diaz (55)
12. Whitney Kraft (50)
12. Gene Highfield (50)
13. Evan Dufaux (45)
   
Eastern U.S. Men's Open Rankings: As of March 2011
1. Darrin Cohen
2. Justin Natale
3. Keith Kessler
4. Sam Queenan
5. Taavo Rios
6. Jared Palmer
7. Edwin Ramirez
8. Erik Ujvari
9. Zach Cooper
10. Billy Smithline
11. Justin Liable
12. Robert Jendelind
13. Evan Vrsaljko
14. Emanuel Ponce
15. Christopher Gonzalez
16. Dan Harris
17. Fred Coglietta
18. Sean Chhugani
19. Jeremy Kochman
20. Tyler Murray
21. Cory Seltman
22. Adrian Ciocci
* Based on the total tournament points from the USTA BJK NTC and Sportime/Kings Park Tournaments in 2011  
   
Eastern U.S. Women's Open Rankings:
1. Shareen Lai
2. Amy Sun
3. Maureen Omalia
4. Dawn Bray
5. Donna Roberts
6. Julie Viellieu Thompson
7. Lauren Troiano
8. Laura Kehoe
9. Janet Robertson
10. Katie McDonald
11. Ann-Marie Molfase
*Based on tournament ranking points from the USPTA World Conference Women's Open One-On-One Doubles Tournament, held at Saddlebrook Resort in Sept. of 2007, and the Shipwatch Women's Open Championships, held at Shipwatch Tennis and Yacht Club in Largo, FL in May of 2008.
   
Men's 35s Eastern Rankings as of 2010:
1. Kline Sach
2. Dicky Waterfall
3. Jay Harris
4. Paul Moss
5. Adam Rosen
6. Mike Starke
7. William Mendler
8. Felix Yamasato
9. Tim Keller
10. Jeff Greene
11. Mike Smookler
12. Robert Cavallero
13. Heath Hoover
14. Raphael Wilson
15. Gilberto Ruiz
16. Raj Vaswani
*Based on One-On-One Doubles tournament at USTA BJK National Tennis Center, January 2010.
   
EASTERN WOMEN'S 3.5 DIVISION - as of 1/2010
1. Jessica Sun
2. Sari Krieger
3. Jamie Khor
4. Gerry Cartagena
5. Laray Fowler
6. Asterio Rangel
*Based on One-On-One Doubles Tournament at USTA BJK National Tennis Center, January 2010.
   
EASTERN WOMEN'S 4.5 DIVISION - as of 3/2011
1. Paige Lawrence
2. Diana Scheinberg
3. Christine Ritter
*Based on One-On-One Doubles Sportime/Kings Park Event
   
MEN'S 35 & OVER - as of 3/2011
1. Jay Harris
2. Kline Sach
3. Dicky Waterfall
4. Paul Moss
5. Jeff Greene
6. Whitney Kraft
7. Adam Rosen
8. Mike Starke
9. William Mendler
10. Felix Yamasato
11. Tim Keller
12. Mike Smookler
13. Rob Cavallero
14. Heath Hoover
15. Raphael Wilson
16. Gilberto Ruiz
17. Ray Vaswani
*Based on total tournament points from the last two events in 2011.
   
EASTERN MEN'S 4.5 DIVISION - as of 1/2011
1. Luis Del Rosario
2. Scott Hancock
3. Tracy Visconti
4. Danny Kresh
5. James Gallagher
6. Chuck Budah
7. Petru Dumah
8. Michael Glatman
9. Rich Slizewski
10. Calvin Williams
*Based on the last two events in 2011
   
Eastern NTRP Open Division
1. Luis Quintero
2. Eric Metzger
3. Luis Torres
4. Rocine Moschella
5. Alejandro Varela
6. Tracy Visconti
7. Lyndsey Maurer
8. Gary Spitz
   
GIRLS 18s RANKINGS - as of 11/08
1. Morgan Roberts, Ft. Pierce, FL
2. Gabriela Dabrowski, Gloucester, Ontario
3. Emily Gfesser, Boca Raton, FL
4. Nil Horoz, Wesley Chapel, FL
5. Elise Graci, Boca Raton, FL
6. Karla Picard, Mexico City
7. Johana Hernandez, Wesley Chapel, FL
8. Jessica Cove, Royal Palm Beach, FL
9. Luisa Pintado, Wesley Chapel, FL
10. Andrea Acosta, Wesley Chapel, FL
11. Kirsten Lasley, Saint Paul, MN
12. Linn Timmermann, Wesley Chapel, FL
13. Sofia Abraham, Wesley Chapel, FL
14. Chandler Phillips, Daytona Beach, FL
*Based on USTA/FLORIDA One-On-One Doubles Tournament at Embry-Riddle University played 9/26/08 and the One-On-One Doubles Championships played at Saddlebrook Resort on 4/25/08.
   
Boys 18s Rankings:
1. Drew Bacha, Port Orange, FL
2. Jake Fleisher, Wesley Chapel, FL
3. Elliott Smego, Puerto Rico
4. Bryan Simard, Orlando, FL
5. Mike Broderick, Tampa, FL
6. Trey Garrison, San Antonio, TX
7. Jason Goldsmith, Boca Raton, FL
8. Jose Colon, Puerto Rico
9. Joaquin Del Rio Escalante, Wesley Chapel, FL
10. Tho Le, Wesley Chapel, FL
11. Nicholas Moore, Wesley Chapel
12. Brian Schmeer, Oakville, Ontario
13. Cullen Wallace, Montgomery, AL
14. Maximillian Eppley, Zephrhills, FL
15. Bates Baldwin, Wichita, KS
16. Adam Eriksson, Wesley Chapel, FL
17. Rafael Mittaq, Wesley Chapel, FL
18. Eric Thunberg, Wesley Chapel, FL
19. Edgar Acosta, Wesley Chapel, FL
* Based on USTA/Florida Junior Chmps. in 2007 and 2008 and the One-On-One Doubles tournament held at the University of Tampa in Nov. of 2008.
   
Boys 16s Rankings:
1. Kamil Khalil, Wesley Chapel, FL
2. Oscar Eppley, Zephyrills, FL
3. Carlos Zetune, Mexico City
4. Ayush Bajoria, Wesley Chapel, FL
5. Alp Horoz, Istanbul
6. Daniel Sun, Charlottesville, VA
7. Sam Slade, Alpharetta, GA
8. Rick Timmerman, Wesley Chapel, FL
9. Benjamin Martin, Portland, OR
10. Hunter Whalen, Lake Waukomis, MO
11. Peter Tong, Orlando, FL
12. Mert Dinc, Wesley Chapel, FL
*Based on One-On-One Doubles Championships held at Saddlebrook Resort, 4/25/08
   
   
College Coaches Division 2012 Rankings
1. Pablo "Golden Boy" Montana (U. of California-Pa.)
2. Neil "Ballroom Blitzer" Caniga (Roger Williams U)
3. Wild Bill Macom (Florida Tech)
3. Trish "National Team" Riddell (Florida Southern)
4. Coach "Victory Man" Veeder (Florida Tech)
5. Mehdi "The Razor" Razali (Drexel)
6. Coach "Jacked Up" Jackson (Pacific U of Oregon)
7. Rick "Slick Terrier" Edelmann (Boston University)
* Based on ITA Coaches Convention One-On-One Doubles Championship at the Naples Grande, Naples, Fl. played on December 18th, 2012
   
Men's National College Tennis Coaches Rankings - end of year, 2010
1. Jonathan Stokke (Duke)
2. Ramsey Smith (Duke)
3. Jay "Blue Collar" Udwadia (Fresno St.)
3. Derek Schwandt (Fresno St.)
4. Brad Pearce (BYU)
5. Danny Westerman (U. of Denver)
6. Glen Marshall (University of Connecticut)
7. Rick Edelman (Boston University)
8. Adam Steinberg (Pepperdine)
9. Bo Hodge (U. of Alabama)
10. Neil "The Ballroom Blitzer" Caniga (Roger Williams College)
11. Rob "Rapman" Polishook (Special Guest)
12. Brian Kuscher (Wellesley College)
13. Juan Carlos Nunez (Amherst)
14. Bill Shook (Lindsey Wilson College)
   
Women's National College Tennis Coaches Rankings:
1. Jody Bronson, Marquette University
2. Didi Weinreb, Regis College
3. Betsy Kuhle, Western Michigan University
4. Chelsea Mills, Tufts University
5. Linda Park, Occidental University
6. Jamie Campbell, University of Texas-El Paso
7. Dee Henry, Biola University
8. Michelle Dasso, University of Illinois
9. Kim Bruno, Northern Arizona University
  *Based on Tournament results at the ITA National Coaches Convention, 2006-2008
 
Florida Men's Open Rankings - as of 11/09
1. Konstantine Lazarov (200)
1. Marcus Echtler (200)
1. Ed Krass (200)
2. Tamer El-Sawai (150)
2. Reinaldo Valor (150)
3. Jeff Davis (125)
3. Michael-Ray Pallares (125)
3. Luis Patino (125)
4. Len Simard (100)
5. Dave Barron (80)
5. Hector Arroyo (80)
6. Bergen Hart (60)
6. Brian Kowalski (60)
7. Phil More (40)
7. Michael John Avery (40)
7. Claudio Diaz (40)
8. Kevin Gallagher (20)
8. Michael Sikular (20)
9. John Ho (15)
10. Ben Kronk (14)
11. Garrett Betsarakis (13)
12. David Shaw (12)
13. Kyle Staton (11)
14. Dave Freiman (10)
14. Jeff Greene (10)
15. Jay Evans (10)
16. Marion Guta (10)
17. Pat Siracusa (10)
18. Eddie Earls (10)
*Based on 3 USTA/FLORIDA Sanctioned Tournaments in 2009.
 
Florida Men's 4.0 Rankings - as of 6/09
1. Wendall Walker (410)
2. Richard Scott (400)
3. Kevin Gallagher (350)
4. J. Webb Horton (150)
5. Tugral Sarmani (150)
6. Minh Nguyen (125)
6. Ezekial Haigler (125)
7. Sean Craft (100)
7. Dario Jaramillo(100)
7. Ron Damouni (100)
7. Marion Guta (100)
8. Dick Armstrong (80)
8. Les Spang (80)
9. Keith Simon (60)
9. Chris Deltone (20)
9. C. C. Walker (20)
* Tournament ranking points based on the results of the three, USTA/FLORIDA sanctioned, 4.0 NTRP One-On-One Doubles Tournaments played at the Shipwatch Yacht and Tennis Club, Largo, Fl. from 5/08 -1/09.
   
Florida Men's 3.5 Rankings - As of 2/09:
1. Joe Campbell (475)
2. Pete Mosher (250)
3. Tom Lentsch (205)
4. Dick Armstrong (200)
4. Ian Zeaman (200)
5. John Todia (150)
6. Bob Mehew (125)
7. Grant Gordon (100)
7. Larry Ruby (100)
8. Bob Campbell (80)
8. Gary Lanyon (80)
9. Mark Wall (60)
9. Heiko Bonner (60)
10. Marcel Kluth(40)
10. C.C. Walker (40)
*Based on ranking points accumulated at the Shipwatch One-On-One Doubles Men's 3.5 Championships played in May and September of 2008. Both tournaments were sanctioned by USTA/FLORIDA.
   
Florida Women's Open Rankings - As of 6/09
1. Brianna Williams (200)
1. Courtney Spafford (200)
2. Miranda Gutierrez (150)
2. Laure Bossi (150)
3. Joan Collier (125)
4. Ashley Albro (100)
   
Florida Women's 3.5 Rankings - As of 2/09:
1. Ruth McGhee (350)
2. Linda Stonikas (325)
3. Laura Kehoe (275)
4. Anne Marie Molfese (160)
5. Katie McDonald (120)
6. Joan Melahn (100)
7. Gena Calisch (80)
7. Nancy Gackenbach (80)
7. Lynne Marchitello (80)
   
Georgia Men's Open Division Rankings - As of 9/11:
1. Reinaldo Valor
2. Brandon Feldman
3. Tom Cobb
4. Andrew Minnelli
4. Chris Dickson
5. Zach Hersman
6. Ben Freedman
7. Mike Lem
8. Alex Day
9. Gustavo Lind
10. Nick Moore
11. Greg Sefian
 
Georgia 4.0 Men
1. Miren Ivankovic
2. Rob Obst
3. Ron Cioffi
4. Michael Dangler
 
Georgia 4.0 Women
1. Alyssa Hanson
2. Jane Harwood
* Rankings based on results from the Georgia One-On-One Doubles Shootout held at TPC-Sugarloaf on 5/29/09. Sanctioned by USTA/Georgia.
How the game is played | Latest News | Rankings | Tournaments | Testimonials | Trademark Use | Get the DVD | About Us | Contact